10 mondat, amit minél többször mondj el a gyerekednek
Amit szülőként mondunk a gyermekünknek nagy hatással van az önbizalmára, önértékelésére és általában a mentális egészségére. Pozitív és támogató szavak segítik gyermekünket abban, hogy magabiztosan és boldogan nőjön fel, míg negatív vagy bántó szavak lehangolják, és káros hatással vannak az önértékelésére is.
Az általunk mondott szavaknak hosszú távú hatása van a gyermekünk fejlődésére és viselkedésére is. A pozitív és építő kritika segít a gyermek fejlődésében és tanulásában, míg a negatív vagy bántó szavak lelassíthatják vagy akár meg is akadályozhatják azt.
Fontos, hogy anyaként olyan szavakat és üzenetet közvetíts a gyermeked felé, amelyek támogatják, bátorítják és segítik abban, hogy fejlődjön és önmagát megvalósítsa.
Szavaid hosszú távú hatással vannak a gyermeked mentális egészségére és jólétére, ezért fontos, hogy figyelj oda arra, hogyan kommunikálsz a gyermekeddel, és próbálj meg pozitív, támogató és építő módon beszélni hozzá, hogy segítsd őt abban, hogy egészséges és boldog felnőtté váljon.
Ahogyan magunkról beszélünk is meghatározhatja azt, hogy majd felnőttként gyermeked hogyan fog gondolni önmagára.
Ehhez természetesen rengeteg fegyelem szükséges a magunk részéről is.
Lehet, hogy gyermeked látszólag nem figyel oda egy-egy mondatra, amit mondasz, ám hidd el, meghallja, és beleivódik a személyiségébe. Éppen ezért semmi esetre sem szabad olyan mondatokat mondanod, melyek mérgezik, esetleg rombolják a gyermek személyiségét.
Hidd el, hogy a gyermek pontosan emlékezni fog arra, hogy ha egyszer leszóltad, vagy megjegyezted, hogy nem elég jó, szép, vagy éppen okos, az egy életen át elfogja kísérni, és rengeteg problémája, akár önértékelési zavara is adódhat belőle.
5 mondat, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy gyermeked egészséges, önbizalommal teli, mentálisan kiegyensúlyozott felnőtt legyen
- Szeretlek
Lehet, hogy rendkívül alap mondatnak hallatszik, de sajnos nem minden családban egyértelmű, hogy ezt minél többször, őszintén kell mondani a gyermekednek. Hidd el, elképesztően sokat fog ez számítani neki.
- Büszke vagyok rád.
Annak kifejezése, hogy büszke vagy a gyermekedre, elképesztően fontos. Az egészséges önbizalom megteremtéséhez pedig ez elengedhetetlen, hiszen az elismerés, a bátorítás fontos ahhoz, hogy egészséges felnőtt legyen.
- Meséld el.
Nagyon fontos, hogy a gyermekeddel olyan kapcsolatod legyen, hogy mindent meg tudjatok beszélni egymással. Erre pedig már kiskorától kezdve ösztönözd, kérd, hogy mesélje el a napját, az érzéseit. Hiszen a legfontosabb, hogy őszinte kommunikáció legyen kettőtök között.
- Bocsánat.
Az, hogy szülőként képesek vagyunk bocsánatot kérni, elképesztően fontos, és ezáltal arra tanítjuk a gyermeket, hogy ő is képes legyen beismerni, ha hibázott, ha megbántott valakit, és tudjon bocsánatot kérni.
- Nem baj, legközelebb sikerülni fog.
Végezetül ez az egyik legfontosabb mondat, amit rendszeresen mondj el a gyermekednek. Hiszen lehet hibázni fog, lehet nem fog neki minden elsőre sikerülni. Mégis a legfontosabb azt, hogy ilyenkor ne szidd le, hanem mondd neki, hogy sikerülni fog, hogy képes lesz rá, hogy ne adja fel, mert el fogja érni az álmait.
5 pozitív és támogató mondat a gyermekednek
Ezek a pozitív és támogató mondatok segítik a gyermeked önbizalmának és önértékelésének erősítését, valamint bátorítják őt a fejlődésre és a tanulásra. Fontos, hogy gyakran hangsúlyozd ezeket az üzeneteket, hogy a gyerekedben megerősödjön a pozitív gondolkodásmód és magabiztosság.
- Ha valami nem sikerül, ne szomorkodj. Lehet, hogy később pont valami jó fog kisülni belőle!
- Hozd ki magadból a legjobbat és légy mindig kedves!
- Örülök, hogy ilyen kreatív vagy!
- Az a fontos, hogy kitartóan próbálkozz, és ne add fel, ha nehéznek tűnik.
- Jó látni, hogy figyelsz mások érzéseire és segítesz nekik.
Te milyen pozitív megerősítésekkel igyekszel gyermekedet támogatni?